У вентиляційні шахти хмельницьких багатоповерхівок провалюються птахи

Щомісяця комунальники фіксують 1-2 таких випадки у Хмельницькому. Витягти самотужки пернатих з їхньої пастки мешканцям без спеціальних пристосувань проблематично. Для вирішення проблеми необхідно звертатися до фахівців.

В’язнями вентиляційних шахт зазвичай стають галки, які звикли гніздитися на закритих локаціях. Зрідка – голуби. Вибратися самостійно пернаті не здатні.

“Птахи шукають саме той вихід, яким потрапили у шахту. Хочуть піднятися на самий верх. Але не можуть злетіти вертикально, не набравши розгін. А простору для цього у вузьких шахтах нема”, – коментує орнітолог Сергій Ільїнський.

З шахт птахів визволяють комунальники за допомогою спеціального пристосування, схожого на вудку. Інколи, щоб дістатися до бранця, доводиться навіть зносити частину стіни. Подекуди з шахт дістають вже мертвих птахів. Якщо ж не вилучити таку тварину, сморід відчуватиметься протягом декількох тижнів.

“Дорослий птах може прожити у вентиляційній шахті до тижня. Пташенята ще менше, – відзначає Сергій Ільїнський. – Якщо у мешканців є така можливість дістати птахів самотужки, можна приманити їх залишивши на вентиляційному отворі кашу або зерно. Ймовірно, птахів привабили б характерні для них звуки. Приміром, звук воркотіння для голуба, який можна скачати в інтернеті”.

Чому ж тоді не встановлюють захисні решітки на даху? Тому що зміна конструкції димових і вентиляційних каналі заборонена правилами безпеки систем газопостачання – так пояснює ситуацію директор міського комунального аварійно-технічного підприємства житлово-комунального господарства Ігор Білокриницький.

“На жодному “оголовку” даху решітки не встановлені. Лише на старих будинках є так звані “піддашки”. Газовики забороняють закривати вентиляційні канали. Тому що тоді там накопичуватиметься сміття. Або ж птахи будуватимуть на решітках гнізда, таким чином перекриваючи отвір”, – розповідає Ігор Білокриницький.

Раніше обслуговуванням вентиляційних шахт у Хмельницькому займалися керуючі компанії. Рік тому ця функція перейшла до аварійно-технічного підприємства житлово-комунального господарства, розташованого у мікрорайоні Дубове. Фахівці підприємствам опікуються 1200 будинками. Тож є небезпека: поки комунальники прибудуть за викликом, пернатий може загинути від голоду, або зневоднення.

“На даху можна було би встановити решітки з великими отворами, – вважає орнітолог. – Це принаймні стало би перепоною для потрапляння у шахти великих птахів. А дрібних і дістати простіше”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *