Ексспікер Верховної Ради Дмитро Разумков оголосив, що створює власне міжфракційне об’єднання в парламенті за участі 25 нардепів — «Розумну політику». Це не гарантує колишньому спікеру жодних додаткових можливостей у Раді, проте дозволить набути більшої політичної самостійності. У перспективі може йтися про створення партії Разумкова, і, як варіант, об’єднання з іншими значущими політиками.

Про можливість широкого об’єднання заговорив навіть ексміністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Чи справді політики зможуть об’єднатися та яке майбутнє прогнозують потенційній партії Разумкова — читайте у матеріалі hromadske.

МФО «Лебідь, щука і рак»

У понеділок 8 листопада Дмитро Разумков оприлюднив звернення до голови Верховної Ради, у якому йшлося про створення міжфракційного депутатського об’єднання «Розумна політика».

Загалом у списку 25 депутатів. Майже всі з них потрапили до парламенту від президентської партії «Слуга народу», і лише двоє з цього об’єднання зайшли в Раду з іншою партією — «Батьківщиною». Це Андрій Ніколаєнко (з яким Разумков співпрацював у Кіровоградській ОДА за часів Януковича) та Володимир Кабаченко (якого пов’язують з ексміністром-втікачем Миколою Злочевським).

Джерело з команди Зеленського у коментарі для hromadske казало, що партія для себе поділяє представництво «слуг» у МФО на кілька груп: «групу Разумкова», «групу Авакова», «групу Богдана» та «групу ображених» — до останньої, зокрема, належить пов’язана з Ахметовим та виключена з лав «слуг» Людмила Буймістер. Натомість прибічники Разумкова розповіли нам, що вони з таким поділом не погоджуються.

Сам Разумков в ефірі проросійського телеканалу «НАШ» заявив, що склад МФО не остаточний, а значить, до нього долучатимуться й інші нардепи.

Зокрема, прогнозували, що до Разумкова можуть приєднатися ще «слуги» Сергій Бабак та Дмитро Наталуха. Втім, співрозмовник hromadske з фракції «Слуга Народу» припустив, що обидва вирішили не ризикувати посадами голів комітетів (Наталуха очолює парламентський комітет економічного розвитку, а Бабак — освітній комітет). І це попри те, що знімати депутатів з посад через участь у будь-якому міжфракційному об’єднанні не можна.

Цей самий співрозмовник називає нову структуру «Лебідь, щука і рак» — мовляв, через те, що об’єдналися нардепи з надто різними поглядами.

«Наприклад, Гурін був радником екскерівниці МОЗ Уляни Супрун. А Дмитрук — фанат Шарія, який називав Супрун «Доктор Смерть». Що в них може бути спільного?» — риторично знизує плечима «слуга». 

Втім, так само можна поцікавитися: що ж їх тоді згуртувало у президентській фракції? У Зеленського підставою для об’єднання вважають спільний інтерес. «Вони за Дмитра, якого несправедливо образили», — каже представник Зе-команди.

Насправді ж міжфракційне об’єднання депутатів не дає ані його членам, ані керівникам жодних додаткових можливостей. Ба більше: нардепи можуть брати участь у багатьох МФО.

А от для Разумкова це може бути ще й черговим етапом набуття суб’єктності в політиці, що дозволить йому перетворитися з відступника на лідера групи незадоволених слуг.

У президентській команді вважають, що в такий спосіб колишній лідер партії «Слуга Народу» просто прагне роздратувати Офіс президента — мовляв, це новий етап ескалації взаємин. Йдеться про суперечку щодо того, чи можна позбавити мандату ексспікера, який так і не написав нову заяву про членство у фракції «Слуга народу».

Про таку можливість говорили після відставки Разумкова, втім, на Банковій вирішили не гарячкувати: по-перше, дотепер існує невизначеність щодо можливих рішень суду. А програвати Разумкову там не хочуть. По-друге, з відставки спікера зробили певні висновки: Разумков на цій хвилі лише набув популярності.

Також із лав «слуг» не квапляться виключати тих, хто увійшов до МФО Разумкова. Логіка проста: якщо усіх вигнати — фракція втратить статус монокоаліції. Крім того, Разумков тоді зможе також створити групу з правами фракції: це дасть йому можливість представляти її на Погоджувальній раді та виступати від її імені у сесійній залі.

Отже, поки що «слуги» можуть позбуватися лише окремих нардепів. Так, у черзі на вихід — згаданий вище Дмитрук, який публічно критикує і партію, і Зеленського.

Партія Разумкова чи «РАЯ»?

Після організації МФО Разумков планує взятися до розбудови партії. У розмові з hromadske соратник ексспікера Василь Мокан не виключав, що значна частина депутатів з парламентського об’єднання стане основою для політичної сили. Втім, він закликає не проєктувати склад МФО на партію.

Ще рік тому — у вересні 2020-го — партію «Ми українці» перейменували на «Розумну політику». Тоді ж змінили й голову партії. Мокан переконує, що він цю людину не знає, а також додає, що є багато інших політичних структур, які теоретично можуть стати основою для партії.

Сам Разумков в ефірі телеканалу «Україна-24» розповів, що знає про існування партії «Розумна політика». «Якщо ми говоримо про сьогодення — надходять пропозиції про керівництво партією, але поки що я не очолив жодної», — заявив Разумков.

Тим часом почалася дискусія щодо об’єднання низки відомих політиків — з легкої руки Арсена Авакова, який сказав про це в етері каналу «Україна-24».

«Я прихильник балансу. Визнаю, що є ліві центристи на кшталт Разумкова. Є праві центристи: Гройсман, Яценюк. Є Тимошенко — вона понад усіма. Є Ляшко — ну, він просто є…. Є Смешко. Давайте подумаємо: а якби всі ці розумні й різні люди спробували зробити такий альянс, мезальянс?» — говорив Аваков у студії ахметівського телеканалу.

Усіх перелічених осіб пов’язують з олігархом №1. Вони — завсідники телеканалів Ахметова. Проте всі опитані hromadske вважаю перепоною для цього об’єднання одне й те саме: великі амбіції усіх політиків — якщо не президентські, то бодай прем’єрські.

Через це у команді Зеленського вважають, що більш реальним є об’єднання в більш вузькому колі. Уже навіть вигадали назву для цього політичного об’єкта — «РАЯ».

«Аваков будує партію — партію “РАЯ”. РАЯ — це Разумков, Аваков, Яценюк. Нова реінкарнація “Народного фронту”», — каже у розмові з hromadske представник команди Зеленського.

Ще геть недавно (перед відставкою спікера) у Зеленського озвучували можливість об’єднання на двох. У цьому форматі Гройсман цілком міг би задовольнити свої прем’єрські амбіції, а Разумков — спікерські. Втім, ситуація змінилася: Разумков отримав 7-9% президентського рейтингу, тож тепер може ставити перед собою нові цілі.

Що ж до об’єднання «РАЯ», то соратник Разумкова Василь Мокан заявив, що не уявляє собі такого на практиці. Проте він визнав, що Аваков і Разумков мають гарні стосунки.

«Були публічні заяви Разумкова та Авакова одне про одного. І це дуже компліментарні відгуки. Проте я не обізнаний щодо їхніх планів з будови спільних політичних структур», — розповів Мокан.

Ексспікер змінив риторику. Якщо у 2019-му (коли він іще був зі «слугами») Разумков вважав за необхідне оновити політикум, то тепер говорить про можливість покликати професіоналів із минулого. 

«Якщо людина з моральними принципами, професійна, якщо вона себе не замастила корупцією, якщо в неї є життєвий досвід і люди, які підтримають, то не бачу великої різниці між тим, чи то людина з’явилася сьогодні, чи рік-два тому», — заявив Разумков в етері «Україна-24».

А от сам Аваков в коментарі hromadske запевнив, що не вів перемовин з Разумковим та Яценюком щодо об’єднання. Крім того, він сказав, що обговорює свої плани лише з близькими соратниками, а з Ахметовим вже не бачився давно — десь із рік. Проте з Разумковим, як додав Аваков, вони зустрічаються.

«Якщо уважно прослухаєте той момент (заяву про об’єднання з телеефіру, — ред.), ви зрозумієте, що йдеться про філософію об’єднання різних людей навколо ідеї балансу влади та коаліції різних сил з метою руху України вперед», — прокоментував Аваков.

З боку Яценюка hromadske отримало відповідь від прессекретарки Ольги Лаппо. За її словами, жодних переговорів щодо створення політичної сили з Аваковим та Разумковим не було.

Попри це, в команді президента вважають, що Аваков таки має домовленості з Ахметовим про підтримку Разумкова. Підтримка олігарха насамперед інформаційна: йдеться про етери на телеканалі «Україна-24». А от Аваков може допомогти і в партійному будівництві.

Втім, Мокан усі заяви про зв’язки Разумкова з Ахметовим називає спланованою кампанією. «Створюють такий образ, наче Разумков прислуговує олігархам. Це не так», — каже Мокан.

 * * *

МФО на чолі з Разумковим спричинило чергову інформаційну хвилю навколо ексспікера. Весь цей процес отримує підтримку з боку телеканалів Ахметова. Навіть якщо у них немає домовленостей щодо співпраці — олігарху вигідно підтримувати проект Разумкова. Адже Ахметов веде боротьбу з Офісом президента, а отже, може використати Разумкова як фактор впливу на Банкову. Втім, у майбутньому може постати питання більш тісної співпраці з політиком.

А от про партію ексспікера говорити зарано. Разумков не розкриває деталей «партбудівництва» й не каже, на яких ідеологічних засадах формуватиметься це об’єднання.

Для ексголови Ради це може бути вже четверта партія. Його політичний бекграунд («Партія регіонів» та «Сильна Україна» Тігіпка) дозволяє говорити про базовий так званий «біло-блакитний електорат» для нової політсили.

Щоправда, нині Разумков прагне розширити коло виборців електоратом Зеленського: по-перше, це більша кількість потенційної підтримки, а по-друге, існує багато охочих взяти участь у поділі цього «Зе-пирога».

Джерело.

Читайте також: Зеленському сьогодні як ніколи потрібна Тимошенко, – Небоженко (відео)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *