Нове “життя” старого кладовища на Кам’янецькій

Нове “життя” старого кладовища на Кам’янецькій
Share this...
Share on Facebook
Facebook
0

Наприкінці травня хмельницький медіапростір сколихнула новина: старе кладовище на вулиці Кам’янецькій можуть закрити. Відповідну пропозицію на розгляд депутатів виніс виконком. Ініціатором же зміни статусу цвинтаря стало спеціалізоване комунальне підприємство “Хмельницька міська ритуальна служба”. Що ж ховається за словом “закрити”?


Кладовище на вулиці Кам’янецькій – одне з 15 хмельницьких цвинтарів. Воно виникло ще у 19 столітті, умовно розділене на католицький і православний сектори та нині займає територію понад 5 гектарів. Від 1964 року тут нікого не ховають. Цвинтар заріс бур’янами, коріння могутніх дерев перекособочило надгробки, більшість могил не мають табличок. А у католицькому секторі зіяють провалля склепів, чимало з яких завалені непотребом.


– Колись туди потрапив наш трактор, – зізнається керівник СКП ” Хмельницька міська ритуальна служба” Сергій Бортник. – За склепами протягом тривалого часу ніхто не доглядав. Тому вони небезпечні. Частина з них завалена гіллям, про існування інших ми наразі й не здогадуємося. Є громадська організація, яка за допомогою обладнання може відшукати такі склепи, аби ми позначили ці місця.

Сергій Бортник. Фото сайту “Є


У деяких склепах можна побачити досить великогабаритне сміття. Наприклад, унітаз. Чим це можна пояснити?
– Буває, мешканці приватного сектору приносять торби зі сміттям. Можливо, це ті, кому ліньки вивозити відходи на сміттєзвалище.


Ймовірно, у склепах живуть безхатьки?
– Пам’ятаю один випадок (це було дуже давно), коли безпритульний на ім’я Анатолій жив у склепі на кладовищі.


Минулого тижня у медіа з’явилася інформація про майбутнє закриття. Що саме означає це слово – “закрити”?
Від 1964 року основним став цвинтар на Шаровечці. А відтак поховання на Кам’янецькій не відбуваються. Але офіційно це кладовище не є закритим. А це означає, що будь-яка людина може до мене сьогодні підійти і попросити поховати родича там. І я не матиму права відмовити. Офіційне закриття владнає юридичні деталі.


А хтось вже підходив і просив про поховання на Кам’янецькій?
– Поки ні. Але чисто гіпотетично таке могли би статися.


Могили кого з відомих осіб є на території кладовища?
– Наприклад, проскурівський лікар Сергій Полозов, могилу якого ми вже відновили. Ще тут похований священник Климентій Качуровський – єдиний українець, на честь якого висаджене дерево на алеї у Єрусалимі. Також є поки не відновлені могили. Приміром, генерал-майорів Троїцького та Картамишева.


То яке майбутнє у цього кладовища? У планах перевести його у статус меморіального парку. Що це передбачає?

Могили, які є, ніхто зносити, переносити, згрібати не буде. У законі “Про поховання та похоронну справу” чітко прописано: старі поховання та старі кладовища заборонено переносити. Виняток – надзвичайні випадки: зсуви, підтоплення тощо. Такого, думаю, не буде.


Яка ж відмінність між кладовищем на меморіальним парком?

На кладовище можуть виділяти одні кошти. На парк – інші. Приклади таких зон є у інших українських містах. Наприклад, у Львові це Личаківський музей-заповідник, у Києві – Лук’янівський. Меморіальний парк не означає, що там буде розважальний заклад чи щось подібне.


Що з кладовищем відбуватиметься найближчим часом?
– З червня ми будемо робити інвентаризацію кладовища. Наразі у нашому архіві нема ніяких даних про поховання. Інвентаризація означає документування всіх поховань на території цвинтаря.


Чи передбачені на це кошти з міського бюджету?
-Ні, тільки власні кошти підприємства. Буде спеціальна людина, яка занесе у спеціальну книгу всі поховання на території кладовища. Також ми готуватимемо звернення на польську громаду. Можливо, у них є дані про похованих поляків. Окрім того, я вже зв’язувався з місцевими істориками та краєзнавцями для дослідження питання поховання відомих людей.


Хмельницький News поцікавився думками хмельничан щодо майбутнього даного кладовища.

загрузка...
Олександр Скочеляс

Олександр Скочеляс, депутат Хмельницької міської ради, член земельної комісії: “Як жителю Хмельницького, мені не може подобатись те, що відбувається із цим кладовищем. Питання по ньому періодично виноситься на розгляд міськради і я радий, що нарешті знайшли варіант, який задовольнить усіх. І тих, в кого там поховані родичі і інших містян, які отримають ще одне визначне місце у Хмельницькому. Як відомо, там поховано багато історичних для нашого міста постатей. Вірю, що депутати і міська влада підтримають цю ідею і вже скоро ми будемо мати зовсім інший вигляд цього історичного місця

Віталій Воєділо


Віталій Якович Воєділо, батько якого похований на цьому кладовищі у 1960 році: “Звичайно, якщо його доведуть до ладу і зроблять щось, на зразок, як Личаківський цвинтар у Львові, то я буду тільки “За”. Я з родичами доглядаю за могилою свого батька Якова Семеновича, героя війни. Але бачу і сміття і інше неподобство, яке зараз там відбувається. Не може такого бути у центрі нашого міста і з цим справді щось необхідно робити

Світлана Русіна

Share this...
Share on Facebook
Facebook
0

Хмельницькі новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *