Хмельницький ньюз

Нове “життя” старого кладовища на Кам’янецькій

Нове “життя” старого кладовища на Кам’янецькій
Share this...
Share on Facebook
Facebook
0

Наприкінці травня хмельницький медіапростір сколихнула новина: старе кладовище на вулиці Кам’янецькій можуть закрити. Відповідну пропозицію на розгляд депутатів виніс виконком. Ініціатором же зміни статусу цвинтаря стало спеціалізоване комунальне підприємство “Хмельницька міська ритуальна служба”. Що ж ховається за словом “закрити”?


Кладовище на вулиці Кам’янецькій – одне з 15 хмельницьких цвинтарів. Воно виникло ще у 19 столітті, умовно розділене на католицький і православний сектори та нині займає територію понад 5 гектарів. Від 1964 року тут нікого не ховають. Цвинтар заріс бур’янами, коріння могутніх дерев перекособочило надгробки, більшість могил не мають табличок. А у католицькому секторі зіяють провалля склепів, чимало з яких завалені непотребом.


– Колись туди потрапив наш трактор, – зізнається керівник СКП ” Хмельницька міська ритуальна служба” Сергій Бортник. – За склепами протягом тривалого часу ніхто не доглядав. Тому вони небезпечні. Частина з них завалена гіллям, про існування інших ми наразі й не здогадуємося. Є громадська організація, яка за допомогою обладнання може відшукати такі склепи, аби ми позначили ці місця.

Сергій Бортник. Фото сайту “Є


У деяких склепах можна побачити досить великогабаритне сміття. Наприклад, унітаз. Чим це можна пояснити?
– Буває, мешканці приватного сектору приносять торби зі сміттям. Можливо, це ті, кому ліньки вивозити відходи на сміттєзвалище.


Ймовірно, у склепах живуть безхатьки?
– Пам’ятаю один випадок (це було дуже давно), коли безпритульний на ім’я Анатолій жив у склепі на кладовищі.


Минулого тижня у медіа з’явилася інформація про майбутнє закриття. Що саме означає це слово – “закрити”?
Від 1964 року основним став цвинтар на Шаровечці. А відтак поховання на Кам’янецькій не відбуваються. Але офіційно це кладовище не є закритим. А це означає, що будь-яка людина може до мене сьогодні підійти і попросити поховати родича там. І я не матиму права відмовити. Офіційне закриття владнає юридичні деталі.


А хтось вже підходив і просив про поховання на Кам’янецькій?
– Поки ні. Але чисто гіпотетично таке могли би статися.


Могили кого з відомих осіб є на території кладовища?
– Наприклад, проскурівський лікар Сергій Полозов, могилу якого ми вже відновили. Ще тут похований священник Климентій Качуровський – єдиний українець, на честь якого висаджене дерево на алеї у Єрусалимі. Також є поки не відновлені могили. Приміром, генерал-майорів Троїцького та Картамишева.


То яке майбутнє у цього кладовища? У планах перевести його у статус меморіального парку. Що це передбачає?

Могили, які є, ніхто зносити, переносити, згрібати не буде. У законі “Про поховання та похоронну справу” чітко прописано: старі поховання та старі кладовища заборонено переносити. Виняток – надзвичайні випадки: зсуви, підтоплення тощо. Такого, думаю, не буде.


Яка ж відмінність між кладовищем на меморіальним парком?

На кладовище можуть виділяти одні кошти. На парк – інші. Приклади таких зон є у інших українських містах. Наприклад, у Львові це Личаківський музей-заповідник, у Києві – Лук’янівський. Меморіальний парк не означає, що там буде розважальний заклад чи щось подібне.


Що з кладовищем відбуватиметься найближчим часом?
– З червня ми будемо робити інвентаризацію кладовища. Наразі у нашому архіві нема ніяких даних про поховання. Інвентаризація означає документування всіх поховань на території цвинтаря.


Чи передбачені на це кошти з міського бюджету?
-Ні, тільки власні кошти підприємства. Буде спеціальна людина, яка занесе у спеціальну книгу всі поховання на території кладовища. Також ми готуватимемо звернення на польську громаду. Можливо, у них є дані про похованих поляків. Окрім того, я вже зв’язувався з місцевими істориками та краєзнавцями для дослідження питання поховання відомих людей.


Хмельницький News поцікавився думками хмельничан щодо майбутнього даного кладовища.

Олександр Скочеляс

Олександр Скочеляс, депутат Хмельницької міської ради, член земельної комісії: “Як жителю Хмельницького, мені не може подобатись те, що відбувається із цим кладовищем. Питання по ньому періодично виноситься на розгляд міськради і я радий, що нарешті знайшли варіант, який задовольнить усіх. І тих, в кого там поховані родичі і інших містян, які отримають ще одне визначне місце у Хмельницькому. Як відомо, там поховано багато історичних для нашого міста постатей. Вірю, що депутати і міська влада підтримають цю ідею і вже скоро ми будемо мати зовсім інший вигляд цього історичного місця

Віталій Воєділо


Віталій Якович Воєділо, батько якого похований на цьому кладовищі у 1960 році: “Звичайно, якщо його доведуть до ладу і зроблять щось, на зразок, як Личаківський цвинтар у Львові, то я буду тільки “За”. Я з родичами доглядаю за могилою свого батька Якова Семеновича, героя війни. Але бачу і сміття і інше неподобство, яке зараз там відбувається. Не може такого бути у центрі нашого міста і з цим справді щось необхідно робити

Світлана Русіна

Share this...
Share on Facebook
Facebook
0
загрузка...

Хмельницькі новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *