Міський голова Хмельницького бачить велику зацікавленість місцевого туристичного активу в спільній роботі над перетворенням міста на потужний туристичний та логістичний центр.

Два роки тому міська влада Хмельницького поставила перед собою завдання перетворити його на справжній туристичний центр. В інтерв’ю Zruchno.Travel хмельницький міський голова Олександр Симчишин розповів про перші здобутки на цьому шляху, поділився планами щодо розбудови туристичної інфраструктури міста та проанонсував найцікавіші міські події наступного року.

– Багато українських міст можуть лише позаздрити географічному становищу Хмельницького – на перетині потужних туристичних потоків між східними і західними областями. А що може зацікавити туриста зробити у вас зупинку?

– Насамперед хочемо використовувати, власне, своє дуже вдале логістичне становище. Ви праві у тому, що наше місце розташування є бонусом. Зараз намагаємося увійти в туристичні маршрути, які планує область. Від нас до Меджибожа – 35 км, до Старокостянтинова – 45 км, до Сатанова – 75 км, до Кам’янця-Подільського – 100 км. Тому туристу, який цікавиться історією та замками, зручно саме у нас ночувати, їсти, купувати сувеніри. Так, у місті ми не маємо своїх середньовічних замків, пірамід та ейфелевих веж. Тому вирішили піти шляхом розвитку подієвого туризму. Фактично на кожен з 52 вікендів у році ми розписуємо культурну програму. За останній рік мали 209 заходів.

Наступного року знову буде Art Major Show – це наш унікальний фестиваль у форматі вуличного шоу, де задіяні танці, театральне мистецтво, духові оркестри. Маємо два рок-фестивалі – це популярна Respublica, яку ми перенесли з Кам’янця-Подільського, та новостворений Rock&Buh. З року в рік робимо якісний джазовий фестиваль “Джаз-Фест Поділля”, тому в травні чекаємо поціновувачів джазу з інших міст. Також плануємо гастрофестиваль подільської кухні. До кінця року обов’язково оприлюднимо повний календар подій на весь рік. Орієнтовно 20-25 грудня можна буде ознайомитися.

– Самими лише подіями навряд чи можна створити стабільний туристичний потік. Чим його плануєте підтримувати?

– Хмельницький сильно недооцінений з точки зору унікальних музеїв. Наприклад, наш Хмельницький музей-студія фотомистецтва має найдавніші фотоапарати, яких немає більше ніде в Україні. Музей досить специфічний, орієнтований на поціновувачів та ентузіастів фотосправи, але намагаємося подати його ширшій аудиторії, додати інтерактиву. Також маємо дуже класний музей сучасного мистецтва – він може користуватися великою популярністю, якщо його правильно позиціонувати. Маємо унікальну школу іконопису “Нікош”, музей сучасної науки “Евріка”, арт-галерею MASLO… А зараз будуємо великий сучасний музейний комплекс на три поверхи, де плануємо одночасно розмістити Музей міста Хмельницького, Музей родини Мазурів, Музей етнографії та Музей російсько-української війни. Підібрали для нього вдале місце по вулиці Свободи, 22 – це 5-7 хвилин пішки від місця проведення усіх міських заходів. Плануємо відкрити його до кінця наступного року та зав’язати у пішохідний маршрут містом.

– Ви самі зазначили, що у Хмельницькому небагато архітектурних пам’яток, немає власної Ейфелевої вежі. Але візуальний образ міста дуже важливий для туриста. Чим йому має запам’ятатися Хмельницький?

– Однозначно треба дивитися металеві скульптури Мазура, бо я таких не бачив більше ніде. Наш скульптор Микола Мазур виготовляв унікальні арт-об’єкти з металобрухту – їх можна побачити, наприклад, у сквері Шевченка. Зараз ми їх реставруємо. Також хочемо провести фестиваль металевих скульптур, заохотити інших скульпторів творити та залишати місту свої роботи.

Шукаємо візуальні ідеї, щоб обіграти наш Острів Кохання на річці Південний Буг. Хочемо перетворити його на туристичну локацію – можливо, козацький табір там облаштувати, зробити паромну переправу або перекинути туди місточок. Зараз триває процес напрацювання ідей.

Так, ми не маємо пам’яток архітектури національного значення, але є понад сто пам’яток місцевого значення, і деякі з них дуже цікаві, зі сторічною історією. Ми їх усі ідентифікували та встановили на них таблички з QR-кодами, які вже мають близько 7 тисяч зчитувань за рік. Їх теж зав’язуємо в туристичний маршрут. Отже, туристу в місті буде чим зайнятися протягом цілого дня, а якщо прив’язатися до якоїсь вечірньої події, то і два дні можна провести корисно та позитивно.

– Досі Хмельницький має стійкий стереотипний образ “міста базарів”. Що з цим робити?

– Ми не соромимось цього образу, не вважаємо його вадою. Хмельницькі ринки заробили великий капітал на оптовій торгівлі у період між 2008 і 2013 роками, коли до нас на закупівлі масово приїздили білоруси. Тоді навіть нічні базари працювали, цілі туристичні маршрути були. “Базарні туристи” – це були тисячі людей, які тут скуповувалися і залишали величезні гроші. Це дало дуже серйозний поштовх розвитку економіки міста. Тепер є думка робити своєрідні шоп-тури на хмельницькі ринки, бо тут теж дуже цікаво, цілий світ, своя культура.

– Знаю, що зараз у місті триває процес створення місцевої туристичної асоціації…

– Так, це стало наслідком семінару-тренінгу від Асоціації індустрії гостинності України, під час якого народилася ця ініціатива. Відбулося вже перше організаційне засідання. Є велика зацікавленість у готельєрів, рестораторів, краєзнавців, туристичного активу та влади створити таку спільноту, щоб разом розвивати туризм. Місто однозначно підтримує цю ідею, адже самі лише чиновники не зможуть повноцінно розвивати туристичний потенціал, якщо в процесі не задіяні бізнес та громадськість. Це має бути синергія, і виглядає так, що вона в нас буде.

– Коли Хмельницький готовий буде презентувати Україні свій новий туристичний продукт?

– Власне, ми вже його представляємо. Останні два роки позиціонуємо себе як туристичне місто. Готові проводити Дні Хмельницького у Києві хоч завтра, але хотіли б підготувати ще більше напрацювань, адже вдосконалення – це постійний процес.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *