А процес може виявитися досить складним, коли люди, проживши у шлюбі певну кількість років, не можуть піти на поступки одне одному. Тож і починається безконечна судова тяганина… Розібратися у цьому питанні допоможе заступник редактора з організаційно-правових питань В. Л. РОМАНІШИН.

Володимир Романішин, юрист.

 Глава 8 Сімейного кодексу України регулює питання, пов’язані з правом спільної сумісної власності подружжя.
 Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.
 Кожен із подружжя має право поділити спільне майно, причому поділ спільного майна подружжя може бути здійснено під час існування шлюбу, у процесі його розірвання, а також після розірвання шлюбу. 
 Поділ майна подружжя може бути здійснено у  добровільному або судовому  порядку.
Добровільний порядок означає, що сторони домовилися між собою щодо визначення часток у майні та щодо його поділу. Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений. Відповідно, якщо сторони не домовились щодо поділу майна, то спір вирішується у судовому порядку.
 Відповідно до ст. 70 СК України у разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. При вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення, зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, ухилявся від участі в утриманні дитини (дітей), приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї. За рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.
 Відповідно до ст. 71 СК України майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі. При цьому суд бере до уваги інтереси дружини, чоловіка, дітей та інші обставини, що мають істотне значення. Неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними. Речі для професійних занять присуджуються тому з подружжя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя. Присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно, зокрема на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, допускається лише за його згодою, крім випадків, передбачених  Цивільним кодексом України. Присудження одному з подружжя грошової компенсації можливе за умови попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.

Якщо у Вас є необхідність в юридичній консультації, то Ви можете її отримати у приміщенні редакції газети «Подільські вісті» у понеділок та четвер з 11.00 до 14.00 години за адресою: 29017, м. Хмельницький, проспект Миру, 59, кабінет 405 (4-й поверх). Також Ви можете звернутися за номером телефону 067-007-55-00 (Viber, Telegram, WhatsApp) або у письмовому зверненні за вищевказаною адресою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *