У палаці Орловських на Кам’янеччині, де розташований Малієвецьий обласний історико-культурний музей, виявили оригінальні розписи кінця XVIII ст.

Малюнок на стелі відкрився випадково, коли звідти відвалився шар вапна. Під ним був стилізований під ліпнину малюнок – маленькі напівсфери, обвиті рослинним орнаментом. Сам ж палац має досить цікаву історію існування. Зведений був ще у 1788 році, а у 1921 його націоналізували. Згодом тут заснували лікарню, у часи Другої світової війни діяв госпіталь, в якому лікували хворих з пораненнями очей.Останні десятиліття у палаці розташовувався дитячий санаторій “Світанок”, напрямком роботи якого була профілактика туберкульозу. Вже навесні 2021 року за рішенням депутатів обласної ради в будівлі заснували музей та націлилися на поступове відновлення автентичного інтер’єру.

Директорка Малієвецького обласного історико-краєзнавчого музею Анастасія Донець, розповідає, що на другому поверсі відійшло вапно і утворилася тріщина, були плями і дірку необхідно було розчистити та відреставрувати.

«Ділянку розчистив один з наших друзів – Олександр Віштаченко, реставратор, який працює у Польщі і щоразу, приїжджаючи у відпустку, допомагає нам зафіксувати аварійні ділянки. Цього разу стало видно, що під вапном розписи. Легко читається малюнок. Видно переливи кольорів, дуже багато відтінків, Це свідчить, що працювали гарні майстри. Зображені розкішні рослинні орнаменти – можливо, у стилі бароко або ампір. Виявлені розписи відповідають опису палацу, залишеними одним з його відвідувачів Антоніо Урбанським»,каже директорка музею.

Попри те, що певною мірою розпис втратив яскравість фарб та чіткість, його добре видно навіть неозброєним оком. Знімати шар штукатурки далі не будуть, адже такі розписи потрібно консервувати, а це вимагає дуже професійної роботи. Як зауважив реставратор станкового та монументального живопису Олександр Віштаченко, об’єктів, де збережені автентичні розписи, в Україні та зокрема на Поділлі дуже мало.

«Ми знаємо, що за радянських часів такі маєтки знищували або залишили в запустінні, а їх комплексні дослідження дуже рідко хто проводив. Маліївці унікальні тим, що палац зберігся у доброму стані, оскільки приміщення постійно використовувалося і ніколи не було без опалення. Мінус у тому, що всі оригінальні фрески забілили і заштукатури, але добре, що це не знищили. Щодо стелі в холі, я думаю, що це фрески. Тут малював дуже дорогий майстер і робив він це дуже якісно та професійно. Не знаю, чи десь на Хмельниччині таке збереглося. Що там далі є на стінах, невідомо, бо це потребує величезного комплексу робіт», сказав реставратор.

До речі, в описах відвідувачів палацу Орловських є згадки про розписи в каплиці та їдальні, а також на стелі холу. Окрім того, в холі мають бути й дві фрески. Бенкетний зал теж описаний як дуже розкішний. Але деталі при цьому невідомі. Сама ж будівля зведена у стилі раннього французького класицизму. Палац оточений парком зі ставками, фонтанами, де росте понад 80 видів старих дерев. З-поміж іншого там збереглася водонапірна вежа та джерело питної води. Туристів до Маліївців вабить і 18-метрова скеля з водоспадом, в середині якої розміщена двоповерхова печера, пов’язана з давнім монастирем.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *