25 листопада відбулося онлайн засідання Правління «Асоціація громад зон спостереження АЕС» під головуванням голови Правління Асоціації Олександра Саюка – міського голови м. Нікополя.

У засіданні взяли участь голова депутатської фракції політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Юлія Тимошенко, депутати Верховної ради України – Вадим Івченко, Михайло Цимбалюк, Олексій Кучеренко, представники громад – членів Правління Асоціації та інших територіальних громад. 

До онлайн режиму приєднався міський голова Славути Василь Сидор, повідомляє пресслужба міськради.

У центрі уваги – захист прав, інтересів населення, яке проживає на території зон спостереження АЕС та недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян, а також й інші важливі виклики сьогодення.

Зокрема, обговорили питання щодо затримка розподілу між місцевими бюджетами 137,5 млн грн коштів субвенції з державної бюджету на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження.

Міський голова Василь Сидор зауважив, що упродовж багатьох років права жителів 30-км зони грубо порушуються, направлено сотні звернень до президентів України, до різних гілок влади, депутатів усіх рівнів. Проте сценарій повторюється з року в рік:

Із 550 млн грн обсягу збору, що надійшов до державного бюджету від державного підприємства «НАЕК «Енергоатом», громадам передбачено лише четверту частину – 137,5 млн грн, які на сьогодні вони ще не отримали. Значення такої компенсації дуже важливе: мова йде про виконання капітальних робіт (будівництво каналізаційних мереж, завершення робіт у рамках державної програми «Велике будівництво» та інших соціальних об’єктів), можливість придбання засобів індивідуального захисту. Ми вкотре наголошуємо, що підстав не виділяти ці кошти, немає. А тому ми знову звернулися до народних депутатів, уряду із закликом повернути кошти громадам для того, щоб ми могли профінансувати роботи, які були виконані, та реалізувати заплановане.

Загалом, як було озвучено на засіданні, за період з 2014 року територіальними громадами чотирьох зон спостереження АЕС недоотримано близько 1,8 млрд грн даного збору.

Крім того, під час онлайн зустрічі обговорили критичну ситуацію, яка складається на ринку енергоносіїв. Маючи серйозні виклики на початку опалювального сезону із вартістю природного газу, наразі вкрай складною постає проблема стрімкого здорожчання електроенергії.

«Суттєве підвищення цін на електроенергію – ще один серйозний виклик для місцевих громад», – наголосив голова міста. – Якщо вартість електроенергії у минулому році була 3,07-3,09 грн за 1 кВт, то уже сьогодні постачальники пропонують за 1 кВт 7,81 грн. Такий ріст – це неминуче збільшення витрат на зовнішнє освітлення, фінансове навантаження на комунальне господарство,  промислові підприємства та громадян. І це при тому, що наша громада знаходиться біля атомних реакторів. А тому розраховуємо на здоровий глузд представників вищих органів влади, аби уникнути реального колапсу».

Народний депутат України Юлія Тимошенко зазначила, що не лише повністю підтримує озвучені учасниками засідання вимоги, а й пообіцяла відстоювати їх на вищих рівнях влади.

Читайте також: Треба розібратися, хто довів енергетику країни до кризового стану

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *