У Вінниці пропонують перейменувати річку Південний Буг

У Вінниці виникла ідея перейменувати “головну річку правобережної України” – Південний Буг – який, за словами учасників ініціативної групи, має зватися як в часи давніх слов’ян – “Бог”.

Про це пише портал “Вежа”.

3 грудня в приміщенні Вінницької академії безперервної освіти відбулося обговорення щодо перейменування річки Південний Буг, який за словами, зокрема, істориків, має носити правильну назву – “Бог.”

Круглий стіл на тему “Відновлення адекватної історичної назви головної річки правобережжя” відбувся за участі істориків, громадських активістів та жителів міста.

Під час зустрічі учасники круглого столу обговорили історичні підстави для такої зміни, можливу реакцію людей на дещо провокативну назву та важливість перейменування задля “декомунізації, деокупації та встановлення історичної справедливості”.

За словами істориків та інших учасників круглого столу, літописи та інші давні документи свідчать, що річка Південний Буг раніше звалася “Богом”, а сучасна назва з’явилася лише з недавнього часу, а саме з приходом радянської влади. Пан Кульматинський зазначає, що навіть на карті відомого картографа Гійома де Боплана, що датується 1637 роком, назва річки записана як “Бог”.

Зокрема, доктор історичних наук Олексій Струкевич каже, що під час влади Російської імперії дві річки, які на той момент звалися Бог та Буг, аби не плутатися, перейменували у Південний  Буг та Західний Буг. Також історики вважають, що “Бога” перетворили у “Буг” у зв’язку з несприйняттям радянською владою релігії та слова “бог” зокрема, таким чином спотворивши історичну назву річки.

– Більше ста років, з 1914 року, ми користуємося чужорідною назвою, яка для нас принесена Московією. 

До речі, за словами історика, з приходом різних загарбників на українські землі, річку перейменовувли кілька разів. Давні греки називали річку Гіпанісом, греки – Ак-су (Біла вода), а давні слов’яни – Бог. Саме останній варіант назви, яким нарекли річку давні предки України, учасники круглого столу вважають найдоречнішою.

Згідно з опитуванням, частина людей висловились за те, що рано чи пізно треба це зробити, інші ж вважали, що це треба робити вже зараз. Дехто висловлювався, що таке перейменування “розділить людей” та виступили проти цього. Серед опитаних також були байдужі до цього питання.

На сторінці спільноти “Вінниця цікава”  засновник спільноти “Вінниця цікава” Олександр Шемет пише: “Із історії питання: У літописах слов’янської доби, що датуються 14 сторіччям писано: «…йде борзе по ми и сгони их (берендеїв) зарекою Бог». Інший літопис: “Приидоша межи Бог и Днестр и седоша тама”.

– Ми всі є на 80 відсотків з води. Всі, хто тут живуть – є наша річка. Треба розуміти хто ми, що ми – ми “Южний Буг”, чи ми “діти Бога”?. Щоб не значило це слово для інших людей. 

Random Posts

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*