Віч-на-віч з Covid-19. Три історії хмельничан

Віч-на-віч з Covid-19. Три історії хмельничан
Share this...
Share on Facebook
Facebook
0

Хмельничанам з легким перебігом коронавірусної хвороби все одно призначають антибіотики

На Хмельниччині наразі менше 25% інфікованих коронавірусом потребують госпіталізації. Так, станом на 21 вересня, з 711 інфікованих у лікарнях перебували 176. Як переносять коронавірусну хворобу краяни, які лікувалися винятково амбулаторно? Троє хмельничан погодилися розповіли про це анонімно.

31-річна Олена (ім’я змінене) здала тест після появи симптомів ГРЗ. Перед цим її маму з підтвердженою коронавірусною інфекцією госпіталізували до лікарні. У дівчини все почалося із закладеного носа. Але без виділення слизу. Голос, за її словами, став гугнявим. Наступного дня вона втратила нюх. За декілька днів додалося чхання.

“Щоб впевнитися, нюхала всі парфуми, які є у квартирі. Запах або ледь вловлювала, або взагалі не чула. Тому вже наступного дня була у лікаря. Та прописала крапати у ніс та пити препарат на основі суміші трав, які сприяють відтоку слизу з придаткових пазух носа. Я зробила тест. Він виявився позитивним. Лікарка сказала вживати антибіотик”, – розповідає хмельничанка.

Олені призначили антибіотик, що належить до групи цефалоспоринів третього покоління – протягом шести днів. А також порекомендували кожну годину-півтори вимірювати температуру та пити не менше трьох літрів рідини на добу – бажано, лужної води. Під час хвороби дівчина зробила і комп’ютерну томографію органів грудної клітини. Ознак враження легень під час обстеження не виявили. На самоізоляції Олена перебувала протягом 20 днів.

У 30-річної Віри (ім’я змінене) перебіг захворювання також нагадував ГРЗ: субфебрильна температура, нежить, незначний дискомфорт у горлі. Дівчина здала тест, оскільки мала вирушити у подорож до моря.

“Симптоми були, як у застуди: температура 37-37,3, нежить, трохи закладене горло. Тому, якби не здала тест, то і не знала би, що це “корона”. Ще була сильна сонливість у занепад сил. Мені призначили антибіотик. Моя подруга, з якою до того ми разом були на фестивалі, перенесла хворобу трохи важче ніж я”, – каже Віра.

За словами хмельничанки, за ПЛР-тестування вона сплатила кошти – близько тисячі гривень.

“Безоплатно тест роблять хіба тим, кого швидка забирає. Якщо ж ні, то штука гривень не у всіх є… Тому впевнена: у нас тут пів Хмельницького з короною ходять”, – вважає дівчина.

У хмельничанки Ірини (ім’я змінене) перехворіли батьки-лікарі. Мати – з температурою 37,5 та сильною слабкістю, батько – з втратою нюху, закладеним носом та відчуттями схожими на стан при гаймориті.

“Мама антибіотики не вживала. Голодувала – і температура впала. Батьку призначили три види антибіотика. Коли була вказівка, що тільки з двома негативними можна на роботу, батьки здавали тести безліч разів: були і негативні, і позитивні, і сумнівні – все вперемішку. Загадом родичі робили ПЛР-тести щотижня. Результату кожного чекали дуже довго – майже два тижні. Потім вказівку змінили: на роботу стало можна після одного негативного тесту, і тоді їм закрили лікарняне”, – пригадує Ірина.

Переважно у хворих з коронавірусною інфекцією спостерігаються наступні симптоми: гарячка, кашель, біль у горлі, сухий кашель, чхання, відсутність смаку та нюху, діарея, підвищена втомлюваність, задуха. Про це повідомили у хмельницькому центрі первинної медико-санітарної допомоги №1. Середня тривалість хвороби – від п’яти днів і більше, залежно від ускладнень. На питання, чим перебіг ГРЗ з коронавірусом відрізняється від такого ж захворювання з грипом у центрі відповіли так:

“Реконвалесценція (поступове відновлення здоров’я) з COVID-19 триває довше. А інкубаційний період у гострого респіраторного захворювання, викликаного іншими вірусами, може бути меншим, ніж у COVID-19”, – зазначила у відповіді на запит директорка центру Валентина Гесаль.

За інформацією медика, сімейні лікарі керуються протоколом “Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)”, затверджений наказом МОЗ України. (ред. – остання редакція наказу: 17 вересня). Згідно з протоколом при легкому та помірному перебігу (при відсутності утрудненого дихання) передбачене лише симптоматичне лікування, адекватне харчування та регідратація (рясне вживання рідини). А також – застосуванням жарознижуючих засобів (парацетамол, ібупрофен тощо) при лихоманці та болю.

Окрім того, у протоколі йдеться:

“Протимікробні препарати не діють на вірус, тому протимікробна терапія повинна застосовуватися у хворих з COVID-19 тільки за наявності підтвердженої бактеріальної ко-інфекції (тобто після отримання результатів позитивного бактеріологічного аналізу крові та/або мокротиння). Але враховуючи те, що результатів аналізу треба чекати декілька днів, антибіотики, за певних показань, можуть призначатися емпірично. Показання до емпіричної протимікробної терапії у хворих з COVID19 – приєднання бактеріальної ко-інфекції: бактеріальна пневмонія, сепсис, септичний шок, інфекція сечовивідних шляхів. Недоцільне застосування протимікробних препаратів може призвести до розвитку бактеріальної резистентності та інфекції Clostridioides difficile (ред. – вид бактерій, що можуть спричинити розвиток  тяжкого інфекційного захворювання прямої кишкипсевдомембранозного коліту)”

загрузка...

Чим же тоді обґрунтоване призначення антибіотиків сімейними лікарями при легкому перебігу ГРЗ та за відсутності показів? На це питання у відповіді на запит повідомили:

“У протоколі відзначається необхідність потреб та уподобань пацієнтів щодо призначення лікарями антибіотиків. Дорослі та діти, для яких негайне призначення антибіотиків не передбачене, повинні мати можливість приймати обґрунтовані рішення про своє лікування разом з лікарем, який їх лікує”, – зазначили у центрі первинної медико-санітарної допомоги.

Як же пояснили необхідність призначення антибіотиків хмельничанкам Олені та Вірі, які лікувалися амбулаторно?

“Ніяк не пояснили”, – зізнається Олена.

“Хто знає, можливо, у мене був такий легкий перебіг хвороби, бо я вчасно почала пити ліки”, – вважає Віра.

Водночас на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України є застереження:

“Антибіотики діють на бактерії, а не на віруси. Ніколи не вживайте антибіотики «для профілактики»

Share this...
Share on Facebook
Facebook
0

Хмельницькі новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *