Ягідний бізнес: чого очікувати та що планувати? – Хмельничани пропонують аналітичне дослідження щодо розвитку ягідного бізнесу

Поки практично усі справи стали на паузу у зв’язку з пандемією, проте цей часто варто використати для переосмислення та планування своєї майбутньої діяльності. Розуміючи необхідність грунтовного підходу до планування власної справи або її реструктуризації, Центр інформаційної підтримки бізнесу у м. Хмельницькому пропонує до уваги фермерів та тих, хто цікавиться аграрною сферою і ягідництвом, аналітичне дослідження «Ягідний бізнес: вирощування, переробка, експорт».

Автори дослідження зробили детальний огляд поточного стану ягідництва в Україні, а також експортних перспектив для цієї сфери у Європі.

Метою дослідження є аналіз рівня розвитку ягідництва в Україні, динаміки зростання площ насаджень і обсягів виробництва, а також ефективності вирощування органічних та неорганічних ягід і перспектив розвитку галузі. Дослідження не має на меті розробку стратегій для агробізнесу, його призначення – надати аргументовану практичну інформацію українському виробнику, щоб зрозуміти привабливість та рентабельність ягідництва в Україні.

Дослідження буде корисним для таких категорій:

• фермерів­ початківців, котрі зможуть ознайомитися з досвідом колег, які вже не один рік працюють в органічному плодоовочевому секторі, їх настроями та висновками;

• потенційних покупців української органічної плодоовочевої продукції, які матимуть змогу сформувати для себе розуміння профайлу середнього українського виробника, побачити потенційні можливості та обмеження для бізнесу з українськими постачальниками;

• інших професіоналів та учасників ринку, які відстежують динаміку і розвиток органічного ринку України та світу.

Особливо цінним огляд стане для тих, хто лише планує започаткувати такий бізнес. Дослідження стане важливим джерелом для створення реалістичного бізнес-плану майбутнього підприємства. Практикам це дослідження дозволить побачити ситуацію на ринку, оцінити правильність власної стратегії та шляхи вирішення задач управління виробництвом.

Основними чотирма ягідними культурами в Україні є суниця садова, малина, чорна смородина та лохина. Стрімко завойовують популярність і нішеві культури: жимолость, червона смородина та ожина. Ягідний сегмент виробництва в Україні розвивається найбільш динамічно, а разом із ним зростає й попит на саджанці та допоміжні матеріали для вирощування ягід. Основне завдання українських ягідників сьогодні – це максимальна консолідація, обмін знаннями й досвідом та кооперація. Вона необхідна, щоб разом формувати більші товарні партії та запроваджувати інноваційні технології, які допоможуть зробити виробництво ще ефективнішим.

Останнім часом вітчизняні виробники ягід активізувалися на зовнішньому ринку і стали нарощувати поставки ягід, в тому числі й органічних, які відповідають міжнародним стандартам. У 2017 році на експорті свіжих ягід вдалося заробити 66,5 млн доларів. Прогнозні розрахунки показують, що до 2024 року обсяг продажів у цьому секторі зросте приблизно в три рази як в натуральному, так і в грошовому вияві.

Вирощування ягід в Україні є переважно дрібним і складається з близько 10 тис. фермерських господарств площею від одного до двох гектарів, на яких працюють близько 7 тис. робітників – постійних і сезонних. Станом на сьогодні для вирощування ягід використовуються 21,3 тис. га, переважна більшість – під полуницю, малину і ожину, а також смородину, тоді як чорницю/лохину в основному збирають у дикій природі.

Українське ягідництво має кілька сильних сторін, до прикладу, сприятливі кліматичні умови, високоякісні ягоди, зокрема, чорниця і лохина, зацікавленість з боку покупців у ЄС та географічна близькістю до потенційно зацікавлених країн ЄС, що можуть посприяти появі нових можливостей для ягідного сектору України.

Дослідження було проведено у рамках ініціативи Європейського Союзу Eu4Business та вперше презентовано під час практичного семінару «Ягідний бізнес: вирощування, переробка, експорт», організованого спільно Центрами інформаційної підтримки бізнесу у м Суми та м. Хмельницькому. Для більш детального ознайомлення, зверніться, будь ласка, у Центр інформаційної підтримки бізнесу у м. Хмельницькому, заснованого на базі ГО «Громадський рух «Нова економічна політика» за посиланням https://www.facebook.com/cmnep/ або за тел. +380 97 935 50 98.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *