Як хмельницькі медики італійським допомагали

Як хмельницькі медики італійським допомагали
Share this...
Share on Facebook
Facebook
0

Італійський досвід хмельницьких медиків.


Майже три тижні у найбільш враженій коронавірусом італійській провінції Марке перебували 20 українських медиків.

З Хмельниччини до Італії 4 квітня вирушило одразу троє місіонерів – дві медсестри та лікар державної установи “Територіальне медичне об’єднання МВС України в області”. В Україну делегація повернулася 24 квітня.

Один з добровольців – реаніматолог за фахом Андрій Оліпер.
У хмельницького медика завершилися два тижні на обсервації, ПЛР-тест двічі показав негативний результат. Тепер лікар готовий розповісти про свій досвід перебування в італійському Пезаро. Там Андрій Оліпер працював в одній з лікарень. Заклад переобладнали винятково для пацієнтів з коронавірусом.


Італія вразила медика порожніми вулицями й автобанами. Долаючи 400 кілометрів від Риму до місця призначення, вдалося побачити лише 10 автівок. Таким же безлюдним виглядало і саме місто Пезаро із населенням 70 тисяч. Італійці на той момент виходили з домівок лише в аптеку та за продуктами. При цьому перехожих контролювала поліція. На великодні свята над містом літали гелікоптери й дрони.
“Ми жили і харчувалися у готелі за 10 хвилин ходи від лікарні. Перші майже два тижні дорогою нас спиняли поліцейські, перевіряючи посвідки. Потім вони вже до нас звикли, – пригадує Андрій Оліпер. – Самі італійці, коли усвідомили масштаби лиха, дуже перелякалися. У магазини заходили не більше як по двоє-троє. На Пасху міські костели були відчинені, але абсолютно порожні. Хоча ніхто ці храми не охороняв і перед входом нічого не перекопував”.


Зміна медика щодня, крім вихідних, тривала 6 годин. Він виконував обов’язки асистента італійських лікарів: робив ін’єкції, забір біологічного матеріалу для аналізів, ставив катетери. На той момент всі відділення лікарні були переобладнані під реанімаційні. Кисню потребували 100% хворих, з них менше половини були під’єднані до апаратів штучної вентиляції легень.
“До 80% вражених covid-19 італійців лікувалася вдома, – мовить український лікар. – Всі ж пацієнти лікарні – люди похилого віку, прикуті через хворобу до ліжка. Наймолодшому з тих, кого я бачив, – 56 років. Абсолютно всіх хворим залежно від важкості стану подавали кисень у різних об’ємах. Навіть каталки, якими перевозили пацієнтів, там обладнані кисневим балоном. У наших лікарнях я такого не зустрічав”.


В Італії при підозрі на інфікування коронавірусом медики звертають увагу передусім не на температуру, а на наявність слабкості, сухого кашлю та болю у грудях. Всім таким хворим там одразу роблять комп’ютерну томографію, оскільки рентген вважають неефективним дослідженням. А от лікування при позитивному результаті тесту на covid-19 в Італії подібне до українського. Щоправда, в ефективності багатьох препаратів там, як і в Україні, нема впевненості.
Лікарі й медсестри в Італії забезпечені різними засобами захисту. Ті маски, які використовували у реанімації, щільно прилягають до обличчя. Саме від них і утворюються смуги, які бачили чимало українців на фото з Інтернету. Зарплата ж тамтешніх лікарів для Андрія Оліпера так і залишилася секретом — такими даними з ним поділитися ніхто не захотів. При цьому італійські медики вкрай серйозно ставляться до своєї місії, жоден з них не виявляв бажання звільнитися.
Під час перебування українських медиків у двох лікарнях шпиталю щодня помирало 3-4 пацієнти з covid-19. Тіла видавали у спеціальних мішках, а на церемонії прощання дозволялась присутність не більше як двох родичів. У Пезаро нема крематорію, тож всіх померлих ховали у землі. При цьому колон автомобілів з трупами Андрій Оліпер не бачив. Хоча й не стверджує, що їх не могло бути.


Нині, за словами українського лікаря, серед італійських фахівців нема одностайності щодо основного способу інфікування covid-19. Найбільше тамтешні вчені концентруються на вивченні імунітету до цього збудника.
“Скільки живе вірус на поверхнях, італійці нам не казали, – розповідає Андрій Оліпер. – На даний момент вони найбільше зосереджені на вивченні імунітету до даного вірусу. Наприклад, скільки він тримається після перенесеного захворювання. Можливість повторного інфікування вони категорично заперечують”.


На думку медика, в Україні обмежувальні заходи заздалегідь налагодили правильно. Це і допомогло уникнути італійського сценарію. Проте після всього пережитого італійці готові, приміром, переглянути звичку обніматися і цілуватися при зустрічі. Натомість у бажанні українці змінити спосіб життя через нові біологічні умови лікар сумнівається.


Світлана Русіна

Share this...
Share on Facebook
Facebook
0

Хмельницькі новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *